Турција уапси уште 100 војници поврзани со државниот удар

Турските власти наредија апсења на повеќе од 100 војници и поранешни кадети осомничени за поврзаност со мрежата на муслиманскиот свештеник Фетулах Ѓулен обвинет за организирање на државниот удар во 2016 година, изјавија денес обвинителите и државните медиуми.

Полициските операции против поддржувачите на Ѓулен се вршат редовно по неуспешниот удар и неодамна добија на интензитет.

Ѓулен го негира учеството во обидот за државен удар во кој се убиени 250 лица.

Канцеларијата на државниот обвинител во Истанбул соопшти дека како дел од истрагата за лицата во војската поврзани со Ѓулен нареди апсење на 50 осомничени - шест од нив се офицери, а останатите се студенти на воената академија исфрлени по обидот за државен удар.

Оваа операција извршена во 16 покраини се темели на повици во фиксната телефонија, се вели во соопштението.

Обвинителите наредија апсење на уште 52 војници во јужната покраина Адана, 42 од нив во служба, во операцијата извршена во 20 покраини, објави државната агенција Анадолија, пренесе Ројтерс.

Повеќе од 77.000 луѓе се во затвор и чекаат судење, додека 150.000 државни службеници, воени лица и други се отпуштени или суспендирани, како дел од чистката по обидот за напад.

Големите полициски операции се сѐ уште вообичаени.

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе

Како граѓани на независна и суверена Република Македонија веќе се навикнавме постојано да живееме во секојдневни тензии и стресови.

повеќе