Турција: Судот го ослободи американскиот свештеник Ендрју Брансон

Турскиот суд денес донесе одлука да го ослободи американскиот свештеник Ендрју Брансон по две години затвор, а чиј притвор предизвика дипломатска криза меѓу Анкара и Вашингтон.

Судот во Измир, на запад во Турција, го осуди Брансон на три години и еден месец затвор, но по две години го ослободи земајќи го во предвид времето поминато во притвор и доброто однесување за време на судењето.

Како што наведе адвокат на американскиот свештеник, на Брансон му е дозволено да ја напушти Турција и се очекува наскоро да отпатува во САД.

Брансон во Турција живее веќе 23 години. Тој беше уапсен во декември 2016 година, a на 22 јули оваа година беше префрлен во домашен притвор.

Свештеникот беше обвинет за делување во име на мрежата на проповедникот Фетула Ѓулен, кого Анкара го смета за одговорен за обидот за државен удар во јули 2016 година, но и во име на Работничката партија на Курдистан.

Двете организации Турција ги смета за терористички.

Новинарите на хрватски ТРИС се приклучија во патувачкиот новинарски карван до земјата без име.

повеќе

Лидерството на опозициската ВМРО-ДПМНЕ мора да излезе јавно, на прес конференција, заедно со сите пратеници, и да објават прекин на секакво понатамошно учество во дискусија на собраниската седница.

повеќе

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници. 

повеќе