Геополитички земјотрес

Турција сака со Русија да го произведува новиот ракетен систем С-500

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција и Русија заедно ќе го произведуваат противвоздушниот и антибалистички ракетен систем С-500.

Ова Ердоган го изјави по повод контроверзата околу купувањето на рускиот ракетен систем С-400.

Купувањето на С-400 предизвика тензии меѓу Турција и САД. Вашингтон ја предупреди Анкара дека постои можност од воведување санкции доколку го реализира купопродажжниот договор.

„Апсолутно нема шанса Турција да се откаже од купувањето на системот С-400. Тоа е завршена работа“, изјави Ердоган синоќа во Истанбул и додаде дека Турција со Русија „ќе го произведува и системот С-500 по купувањето на С-400“.

САД сметаат дека договорот за С-400 претставува закана за западните земји. Вашингтон побара од Анкара да бира меѓу рускиот ракетен систем и американските стелт ловци Ф-35, кои исто така ѝ се потребни на Анкара.

Откако САД ја суспендираа испораката на опремата во рамки на проектот Ф-35 на Турција, Ердоган кажа дека Турците порано или подоцна ќе ги добијат американските авиони.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе