Турција: Полицијата со дрон бркала луѓе, дошле на излет и покрај забраната (ВИДЕО)

На последниот ден од карантинот во Истанбул, полициски дрон снимил група „непослушни“ граѓани што отишле на излет и покрај забраната.

EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Граѓаните, кои не ја почитувале забраната за излегување од дома за време на четиридневниот полициски час на самиот крај на прославата на Рамазан, на излетничко место поставиле чаршафи, изнеле храна, играле одбојка со децата, а кога одеднаш над нив се појавил полицискиот дрон почнале да бегаат.

Потоа си ги собрале реквизитите и заминале дома, наведува турски Хаберлер.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/ERDEM SAHIN

„Новото нормално“ неизбежно со себе ќе носи неизвесност и страв бидејќи заканата од вирусот наѕира во позадина и не може да се искорени.

повеќе

„Шарената револуција“ беше енергија и граѓански порив за промени. Малку застранивме.

повеќе