ЕРДОГАН ОТКРИ ДЕКА Е УПЛАТЕН АВАНС

Турција од Русија го купува системот за противвоздушна одбрана С-400

Турција потпиша договор со Русија за купување на системот за противвоздушна одбрана С-400, изјави денес турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, објавија турските медиуми.

Ова е најголем таков договор што Анкара го потпишала со Москва.

„Потпишан е договор за купување на системот С-400 од Русија“, рече Ердоган, пренесе Хуријет.

Ердоган додаде дека, колку што му е познато, уплатен е аванс.

Продажбата на системот за противвоздушна одбрана на членката на НАТО претставува нова фаза во смирувањето на Турција и Русија чии односи беа во сериозна криза изминатата година.

Рускиот претседател Владимир Путин кон крајот на мај ги отповика повеќето санкции наметнати на Анкара по рушењето на рускиот воен авион во Сирија во 2015.

По тој инцидент, Русија го распореди С-400 како заштита за своите авиони во Сирија, каде спроведува воени операции за поддршка на силите на претседателот Башар ал Асад.

Определуваќи се за европските вредности на демократијата се наоѓаме пред историска шанса која не треба и не смее да се пропушти не само во односите со Бугарија.

повеќе

Македонија сѐ повеќе заглавува во сиромаштија чија стапка изнесува скоро 22 отсто од вкупното население, речиси една третина од децата живеат во сиромаштија.

повеќе

Дали поновите, посјајните и посложените нешта автоматски значи дека се подобри? Всушност, најчесто вистината е спротивна на тоа.

повеќе