Турција најави нови воени вежби на Медитеранот: „Времето на малтретирање заврши“

Турција објави нови поморски вежби во близина на своите брегови и ја обвини Франција за „малтретирање“ додека судирот околу медитеранските енергетски ресурси се претвора во мртва воена трка.

Фото: ЕПА

Турската морнарица соопшти дека следниот вторник и среда ќе одржи „вежби на гаѓање“ на работ на своите територијални води во североисточниот агол на Средоземно Море.

Министерот за одбрана Хулуси Акар рече дека бушотините се „секундарно поврзани“ и дека не се однесуваат директно на контроверзната потрага на Турција по природен гас, поради што е во судир со Грција и ЕУ.

Двете членки на НАТО одржуваат сопернички воени игри во конфликт што може да го загрози пристапот на Европа до големите енергетски залихи и дополнително да ја дестабилизира веќе воено уништената Либија и делови од Блискиот Исток.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во средата разговараше со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган - што беше негово прво учество во спорот, кој може да ескалира.

Турскиот министер за одбрана не кажа дали Орус Реис, турскиот истражувачки брод, и неговите придружни поморски фрегати денеска ќе ги напуштат водите на Грција, како што беше планирано.

Но тој предупреди: „Нема ни рок ни ограничување“ на турските вежби и истражувања на источен Медитеран.

„Ќе се спроведува онолку колку што е потребно… Истрајни сме во заштитата на нашите права“.

Обидите на Германија да ја смири реториката и да поттикне разговори досега беа неуспешни.

Германскиот министер за надворешни работи Хеико Маас, кој ги мина последните неколку дена обидувајќи се да почне дијалог меѓу Атина и Анкара, повика на прекин на воените маневри во источен Медитеран.

„Ни треба дипломатско решение за овој конфликт... Никој нема да го реши овој конфликт со воени бродови во источен Медитеран“, рече тој во Берлин.

Денеска и германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека спорот во врска со партнерите во НАТО Турција и Грција е „длабоко загрижувачки“.

„Германија се обидуваше да придонесе за смирување“, додаде таа.

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Берлин разговараат за кризата додека Трамп го опипува пулсот на обете страни преку своја рунда телефонска дипломатија.

Белата куќа соопшти дека Трамп „изразил загриженост поради зголемените тензии меѓу сојузниците во НАТО Грција и Турција“.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис подоцна рече дека Атина е „подготвена за значителна деескалација“, но само доколку Турција веднаш престане со провокативни дејства“.

Ердоган веќе ја отфрли можноста да се согласи на предуслови пред да разговара со Грција.

Турското претседателство рече дека Ердоган „го потсети Трамп дека не е нашата земја таа што создава нестабилност во источен Медитеран“.

Ердоган „истакна дека Турција презела конкретни чекори, што докажува дека е заинтересирана за намалување на тензиите и за дијалог“, рече претседателството.

Од европска страна, Грција е поддржана од воено моќната Франција.

Француски фрегати и борбени авиони во средата се приклучија во грчките воени игри - вклучително и Италија и Крит - додека Турција приреди помали демонстрации на сила во близина на морнарички брод на САД.

Француската интервенција делумно ја вознемири Турција.

„Времето на малтретирање заврши. Не можете со малтретирање да нè принудите да постапуваме на одреден начин“, ѝ порача Акар на Франција во телевизиско интервју.

„Пусти сништа се да се размислува за спречување или промена на активностите на Турција или на турските воени сили“, рече тој за француското воено присуство во регионот.

Акар исто така апелираше до Грција да престане да се крие зад Франција и рече: „Како Турција и Грција, ние мора да ги решиме нашите проблеми со разговор... Велиме дека треба да разговараме, ни треба дијалог и сакаме решение“.

Во меѓувреме, се чини дека ЕУ е поделена околу својот одговор.

Планот на Грција за санкционирање на Турција пропадна на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ на видеоконференција на 14 август.

Турција делумно ја доби поддршката од јужноевропските земји, кои би биле најзагрозени ако Ердоган тргне да ѝ се одмаздува на Унијата.

Грција повторно ќе се обиде со својот план на состанокот на ЕУ во Берлин в четврток и петок.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе