Турција најави нови напади ако Курдите не заминат од североистокот на Сирија

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу кажа дека Турција ќе почне нова воена операција на североистокот на Сирија ако од тој регион не се повлечат борците на курдските единици ИПГ, кои ги нарече терористи, пренесе агенцијата Анадолу.

Чавушоглу кажа дека САД и Русија не го направиле она што требало според договорот со кој беше сопрена турската офанзива против Курдите на североистокот на Сирија минатиот месец.

Според договорот ИПГ требаше да се повлечат од зоната покрај границата со Турција.

Чавушоглу денес ги повика Вашингтон и Москва да се придржуваат до преземените обврски со договорот.

„Ако нема резултати, ќе го направиме она што е потребно, како што ја почнавме офанзивата откако се обидовме со патролите со САД“, кажа Чавушоглу.

Турција ја почна офанзивата на 9 октомври, откако американскиот претседател Доналд Трамп ги повлече силите од спорната област.

Анкара ги смета ИПГ, главната сила во Сириските демократски сили (СДФ) формирани по американска иницијатива, за терористичка организација и подружнива на Работничката партија на Курдистан (ПКК), со која со децении се борат турските оружени сили.

САД остануваат најмоќната држава во светот, но францускиот претседател Макрон прави сѐ да стане своевиден „пандан“ на претседателот на САД.

повеќе

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе