Ново влошување на односите со САД?

Турција купува уште ракетни системи од Русија

Администрацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти денес дека датумот за купување на дополни ракетни системи С-400 од Русија е само техничко прашање.

Русија се надева дека ќе склучи договор со Турција за купување нови системи С-400 во првата половина на следната година, пренесува Ројтерс.

Ројтерс наведува дека тоа би можело дополнително да ги влоши односите на Турција и САД, кои ја суспендираа Анкара од програмата за купување борбени авиони Ф-35, за да ја казнат за купувањето на ракетните противвоздушни системи од Русија.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе