Според главниот советник на Ердоган

Турција ќе го преиспита своето членство во НАТО

Време е да се преиспита прашањето за членството на Турција во НАТО, рече главниот советник на Ердоган, Јалчин Топку, според локалните медиуми. Турција ја има втората најголема армија во Алијансата по САД.

„Присуството на големата турска нација во оваа институција (НАТО) е доведена во прашање“, рече Топчу, нарекувајќи го однесувањето на Алијансата кон Анкара „брутално и нечесно“, објави Хабертурк.

Турција минатата недела повлече 40 свои војници од воена вежба на НАТО откако претседателот Реџеп Таип Ердоган и водачот-основач на земјата Мустафа Кемал Ататурк биле наведени како „непријатели“.

„Тие во Норвешка користеа табела на непријатели. Во таа табела беа моето име и сликата на Ататурк“, изјави Ердоган пред членовите на партијата во Анкара.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, издаде соопштение во кое вели: „Се извинувам за причинетата навреда“ и најави истрага за „инцидентот“.

„Турција е ценет сојузник на НАТО, кој дава значаен придонес кон сојузничката безбедност“, се вели во соопштението.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го отфрли извинувањето и истакна дека тоа не може да се надмине со „обично извинување“.

Брисел не мора да има шпион во Кремљ за да дознае дека Москва ќе стори сè што може за да ја спречи Македонија да се приклучи во НАТО - не поради нејзиното стратегиско значење, туку поради симболичната вредност на потегот, вели политичкиот експерт Иван Крастев за Гардијан.

повеќе

Македонија не е единствената жртва на ваквото здодевно силеџиство на Грција. Грчката влада се расправа и со Албанија и со Турција, вели принцот Мајкл од Лихтенштајн.

повеќе

Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа.

повеќе