Турција го одби германскиот план за безбедна зона во Сирија

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу го отфрли предлогот на германската министерка за одбрана Анегрет Крамп-Каренбауер за воспоставување безбедносна зона по должината на сириско-турската граница под меѓународна контрола и го оцени како нереален.

„Сметаме дека тој предлог не е премногу реален“, рече Чавушоглу на прес-конференцијата со германскиот министер за надворешни работи, Хаик Маас, во Анкара.

„Со ова не е засегната само Турција, сега на тоа подрачје се и режимот (на Сирија), Русија и други актери“, рече Чавушоглу.

Министерот за надворешни работи на Турција ја повика меѓународната заедница да се фокусира на „хуманитарните теми“ и „елиминирање на теророт“ во Сирија.

„Сите велат дека тоа не е реален предлог... Луѓето во Сирија немаат време за теоретски дискусии“, рече тој.

Маас турската офанзива ја нарече „инвазија“, а Германија нема да одобри испорака на нова воена опрема во Турција што може да се користи во Сирија.

Турција е вознемирена од критиките на Германија за офанзивата, рече Чавушоглу, додавајќи дека Анкара очекува Берлин да „дејствува во духот на сојузот“ и „да ѝ се придружи на Турција во борбата против тероризмот“.

Маас рече дека Анкара го убедила Берлин дека ќе се придржува кон меѓународното право при преселувањето на 2 милиони сириски бегалци во „безбедната зона“ во североисточна Сирија.

Турција ќе ја управува ситуацијата на „хуманитарен начин“, рече Чавушоглу.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе