„Турција заслужува повеќе почит“

Турција е подготвена да го блокира влезот на Шведска и Финска во НАТО на повеќе од една година

Турција е подготвена да го блокира влезот на Шведска и Финска во НАТО на повеќе од една година доколку не добие гаранции од двете земји дека ќе се справат со курдските групи кои Турција ги смета за терористички организации. Ова е прашање што може да го наруши самитот на НАТО во Мадрид на 29 јуни, пишува Гардијан.

Фото: скриншот

Турција ги обвинува Шведска и Финска дека кријат наводни членови на Курдистанската работничка партија (ПКК) и исто така се противи на нивните одлуки од 2019 година да забранат извоз на оружје во Анкара поради турските воени операции во Сирија.

Турција тргна во офанзива на јавната дипломатија за да ја истакне шведската поддршка за курдските групи во северна Сирија кои се поврзани со ПКК. ПКК во ЕУ, САД и Турција е означена како терористичка организација. Турција планира да одржи состанок за ова прашање за време на самитот на НАТО.

„Ова е прашање од витален национален интерес и ние сме подготвени да го спречиме нивното членство дури и една година доколку е потребно“, рече Акиф Чагатај Килич, член на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) и претседател на Турската собраниска комисија за надворешни работи.

„Турција е втора по големина војска во НАТО и обезбедува дронови кои ѝ помагаат на Украина да се брани. Заслужуваме поголема почит. Турција ги почитува сопствените должности и одговорности кон алијансата. Што ќе направат Шведска и Финска? Тие криеја терористички организации кои го убиваат мојот народ, не ги почитуваат моите граници, тие претставуваат егзистенцијална закана за мојата земја. Единствено што бараме е да нема разлика. Терористичка организација е терористичка организација“, рече тој.

Акиф Чагатај Килич негира дека кризата е обид за разгорување на националистички оган пред изборите, велејќи дека некурдските опозициски партии го поддржуваат ставот на турскиот претседател Ердоган. Тој додаде дека немало обиди за размена со САД околу договорот за оружје.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече дека Шведска треба да се справи со загриженоста на Турција. Столтенберг, според Гардијан, се чини дека увидел дека плановите за брзо членство на Шведска и Финска во НАТО можеби не се лесно остварливи.

Анкара би сакала Шведска и Финска да ги прекинат врските со автономната администрација на сириските Курди, поддржана од САД, за која Турција вели дека има лидерство како синоним за ПКК. Шведска е дом на 100.000 курдски бегалци.

Финска има помалку проблеми со Турција, но рече дека е малку веројатно да продолжи со барањето за членство без Шведска.

Легенда под Главна слика

Фото: скриншот

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе