Илјадници луѓе евакуирани

Тропската бура Нејт ја погоди Централна Америка: 22 загинати, најмалку 20 исчезнати

22 лица загинаа, а најмалку 20 се исчезнати во тропската бура Нејт во Централна Америка, објавија локалните власти утрово, пренесе Би-би-си.

Бурата формирана во четвртокот во близина на брегот на Никарагва се движи кон Мексико и брегот на САД, а експертите предупредуваат дека може да прерасне во ураган.

Билансот на настраданите не е сеопфатен бидејќи седуммина се водат за исчезнати во Никарагва, осум во Коста Рика и три во Хондурас.

Голем број луѓе се евакуирани. Во Коста Рика е прогласена вонредна состојба, а во Никарагва домови на 10.000 луѓе се загрозени од поплави и свлечишта. Во Коста Рика 400.000 луѓе се без вода за пиење, а илјадници спијат во засолништа.

Во средиштето на бурата се очекуваат 38 до 50 сантиметри дожд.

Федералното биро на САД за безбедност и заштита на животната средина во Њу Орлеанс објави дека нафтени компании почнаа да го евакуираат персоналот на производните платформи во Мексиканскиот Залив.

Нејт би можел да биде трет ураган што ќе ги погоди САД за помалку од два месеци.

Во Централна Америка сезоната на дожд ќе трае до ноември.

 

Дипломатијата е уметност невозможното да го направите возможно (Ш.-М. Талеиран).

повеќе

Односите меѓу Грција и Македонија се на клучна точка, вели Катимерини и со ѕвездички дообјаснува дека употребата на терминот „Македонија“ е на авторот и дека не го одразува ставот на весникот. Сепак се чини ова е првпат грчкиот весник да нè напише со уставното име.

повеќе

И ако граѓаните или Владата очекуваа дека Јункер на Заев ќе му даде покана со датум за влез на Македонија во ЕУ, тогаш живееме во илузии.

повеќе