Шестмина се ранети

Тројца сириски војници загинаа во турски напад на воените позиции во близина на Алепо

Тројца сириски војници загинале, а шестмина се ранети во турски воздушен напад на воени позиции во село во близина на Алепо, пренесоа сириските државни медиуми повикувајќи се на војската.

EPA-EFE

Како што наведува Ројтерс, турските воени авиони ги гаѓале позициите вчера од 14:37 до 15 часот.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган неодамна изјави дека Турција планира нова воена операција во Сирија.

Тогаш истакна дека целта на операцијата е продолжување на обидите Турција да направи безбедносна зона од 30 километри долж границата со Сирија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе