Тројца ерменски војници убиени во судир со Азербејџан, во тек е прекин на огнот

Ерменија соопшти дека тројца нејзини војници се убиени во размена на оган со Азербејџан, а Интерфакс објави дека двете страни подоцна го прифатиле рускиот предлог за прекин на огнот за да се смират тензиите.

EPA-EFE

Ерменското министерство за одбрана во изјава наведе дека азербејџанските сили ги нападнале ерменските позиции покрај границата на двете земји.

Двајца ерменски војници биле ранети во инцидентот, а борбите продолжиле.

Азербејџанското министерство за одбрана ги обвини ерменските сили за „провокации“, во округот Лакбаџар, и соопшти дека нивната војска ќе продолжи да се одмаздува, објави руската агенција ТАСС.

Интерфакс подоцна објави дека Азербејџан сепак го прифатил рускиот предлог за примирје во областа на инцидентот, а и ерменското министерство за одбрана го прифатило примирјето.

Инцидентот е еден од најсмртоносните од минатогодишната шестнеделна војна меѓу силите на Еревани Баку околу регионот Нагорно-Карабах и околните области.

Во шесте недели борби од септември до ноември минатата година азербејџанските сили ги истиснаа силите на етничките Ерменци од појасот на територии кои ги контролираа од 1990-тите и околу регионот Нагорно-Карабах пред да биде воспоставено примирје со посредство на Москва.

Во меѓувреме се разгоре граничниот спор меѓу двете страни кои во последните месеци се обвинуваа за упади на државната територија, истакнувајќи ја кревкоста на прекинот на огнот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе