ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО РУСИЈА

Триумф на партијата на Путин, Медведев брзо прогласи победа (ВИДЕО)

Рускиот премиер Дмитриј Медведев, лидерот на владејачката партија Единствена Русија, изјави дека партијата победила на изборите за пратеници во Долниот дом на рускиот парламент.

„Можеме смело да кажеме дека нашата партија апсолутно победи“, изјави Медведев во седиштето на партијата, половина час по затворањето на гласачките места, во присуство на рускиот претседател Владимир Путин, кој е неформален лидер на партијата.

Путин рече дека Единствена Русија ќе се потпира и на пратениците што победиле по мнозинскиот систем, како и дека ќе соработува со другите партии што влегуваат во Думата.

Фондот за јавно мислење синоќа соопшти дека според излезните анкети Единствена Русија добила 48,7 отсто, Комунистичката партија 16,3, Либерално-демократската партија 14,2 и Праведна Русија 7,6 отсто.

Фондот истакна дека другите партии не го поминале прагот од пет проценти.

„Ситуацијата е тешка и луѓето го чувствуваат тоа и сакаат стабилност во општеството, во политичкиот систем“, рече Путин во изборниот штаб на владејачката партија Единствена Русија, јави ТАСС.

Тој го пофали добриот резултат што партијата го постигнала на изборите во неделата и порача дека народот гледа дека Единствена Русија прави најдобро што може за луѓето.

Можеби, рече тој, не секогаш успешно, но искрено и ефикасно, колку што може.

Путин гласаше на избирачкото место во зградата на Руската академија на науките во Москва. Одговарајќи на новинарско прашање за кого ќе гласа на изборите за државната Дума, Путин рече дека не се занимава со пропаганда на ден на изборен молк.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе