Три жртви во Италија поради силниот ветер, снег го изненади југот (ФОТО+ВИДЕО)

Од последици на силен ветер денес во Италија загинаа три лица. Во покраината Лацио загинаа две лица, а неколку се повредени откако врз ниц се урнал ѕид, соопшти пожарникарската служба.

Во Рим и околината дрвја турнати од ветерот уништиле повеќе автомобили, а во еден таков инцидент загинал 45-годишен маж.

Силниот ветер предизвика проблеми во главниот град на Италија, присилувајќи ги власти да го затворат за посетители археолошкиот парк на римскиот Колосеум.

Невообичаено силен ветер дувал и во останатите делови на Италија. Во јужниот регион Абруцо, пак, падна снег, што е реткост за таа област.

Поради високите бранови во пристанишниот град Бари, во покраината Апулија се насука товарен брод. Поради лошите временски услови операцијата за негово отсукување ќе биде одложена.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе