Три лица загинаа во експлозија на танкер во Русија (ВИДЕО)

Три лица загинаа во експлозија на бродот „Залив Америка“ во близина на градот Находка на рускиот Далечен исток.

„Експлозијата се случи на танкер во Находка. Три лица загинаа“, соопшти службата за барање и спасување на пристаништето.

На бродот имало вкупно девет членови на екипажот, пренесува ТАСС.

Два брода за спасување се упатени кон локацијата на несреќата.

Според првичните извештаи, по експлозијата не избил пожар.

View this post on Instagram

Ship’s Name: M/T “ZALIV AMERICA “ Owner: “Nayada” Flag: Russia DWT: 3302 t Сегодня, 02 Ноября 2019 года, произошёл взрыв паров нефтепродуктов на танкере «Залив Америка». Танкер находится на рейде порта Находка. По информации есть пострадавшие и 3 человека погибли. В настоящий момент ведётся борьба за живучесть судна: тушение оставшихся очагов пламени буксирами-спасателями и откачивание поступившей воды. Оказывается вся необходимая помощь членам экипажа. #заливамерика#наяда#пожар#пожарнаборту#взрыв#fire#explosion#chemicaltanker#nakhodka#portnakhodka#russianfleet

A post shared by RussianFleet (@russianfleet) on

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе