Трет смртоносен земјотрес ги погоди Филипините за неколку недели (ФОТО)

Моќен земјотрес денес го погоди јужниот дел на Филипините, при што загинаа најмалку четири лица и предизвика претраги во сериозно оштетените згради што веќе биле разнишани од двата претходни смртоносни потреси во последните неколку недели.

Земјотрес со јачина од 6,5 степени го погоди островот Минданао, соопшти американскиот Геолошки завод, предизвикувајќи локалното население да бега од истата област каде што силен потрес во вторникот уби осум лица.

Силниот потрес предизвика сериозно оштетување на станбена зграда во поголемиот јужен град Давао, оддалечен околу 45 километри од епицентарот.

Најмалку девет лица се повредени во зградата, а спасувачите започнаа потрага за да утврдат дали има заробени станари во внатрешноста, изјави полицијата за АФП.

Во блиската провинција Котабато од земјотресот загинаа четири лица, меѓу кои и локален официјален претставник, кој бил здробен до смрт, изјави полициски службеник.

Во друга област делумно се распадна хотел, но официјален претставник за катастрофи изјави дека зградата веќе била евакуирана.

Локалното население е преплашено од низата силни земјотреси, и стотиците потреси од првиот моќен потрес што се случи на 16 октомври.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе