Трет ден по ред рекорден број заразени во светот; СЗО: Ова е критичен момент

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека вчера е урнат светскиот рекорд кога станува збор за бројот на заразени со коронавирусот, трет ден по ред.

EPA-EFE

Според светските статистики на СЗО, во саботата се потврдени 465.319 заразени, а во петокот 449.720, а во четвртокот 437.247, пренесува Франс прес.

Но, тие податоци не ја даваат вистинската слика на пандемијата бидејќи врз нив влијае бројот на тестови кои се спроведуваат.

Северната хемисфера се наоѓа во „критичен момент“ на пандемијата, предупреди во петокот генералниот директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус, оценувајќи дека преголем број земји имаат експоненцијален раст, а допрва е октомври.

Смета дека следните месеци ќе бидат потешки.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе