По оставката на британската премиерка

Трамп: Жалам за Тереза, многу ја ценам

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера изрази жалење поради објавувањето на оставката на британската премиерка Тереза Меј.

„Жал ми е за Тереза. Многу ја ценам“, рече Трамп пред да ја посети Јапонија.

Меј вчера во солзи соопшти дека ќе поднесе оставка на 7 јуни и изрази длабоко жалење поради неуспехот да го спроведе брегзитот.

„Дадов сè од себе. Се обидов да ги договорам најдобрите услови, направив сè за да ги убедам пратениците да му дадат поддршка на мојот договор. За жал, не успеав. Се обидов три пати. Верувам дека беше правилно да се истрае. Но сега верувам дека е правилно нова личност да преземе. Ќе поднесам оставка во петок, 7 јуни“, рече Меј.

Премиерката сè уште биде на функцијата во текот на посетата на Трамп во Европа во почетокот на јуни по повод одбележувањето на 75-годишнината од сојузничката инвазија на Нормандија во Втората светска војна.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе