Се огласи американскиот претседател

Трамп за воведувањето на летот Белград-Приштина: Уште една победа (ФОТО)

Претседателот на САД Доналд Трамп се огласи на Твитер по повод потпишувањето на писмото за намера на Косово и Србија со германската авиокомпанија Луфтханза за воспоставување директен лет меѓу Белград и Приштина.

„Сите зборуваа дека тоа не може да се оствари. Меѓутоа, првпат во последните дваесет и пет години, ќе бидат воспоставени директни летови меѓу Србија и Косово. Уште една победа – благодарение на амбасадорите Роберт О’Браен и Ричард Гренел“, напиша Трамп.

Србија и Косово потпишаа вчера во Берлин писмо за намера со германската авиокомпанија Луфтханза за воспоставување авионска линија Белград-Приштина.

Меѓутоа, не е познато кога таа авио-линија би можела да заживее.

Воздушната линија меѓу двата града е во прекин дваесе и една година.

Документот, во зградата на американската амбасада, го потпишаа Милун Тривунац, државен секретар во министерството за економија на Србија и Есет Бериша, директор на Авторитетот на цивилното воздухопловство на Косово, јави Асошиејтед прес.

На потпишувањето присуствуваа Роберт О’Браен, советник на американскиот претседател за национална безбедност и Ричард Гренел, специјален претставник на Белата куќа за Србија и Косово.

Мислам дека Европа нема ни да дозволи полемика за македонскиот јазик затоа што тоа е строго научна работа. Освен нашите политичари-шупелки, никој друг не би посегнал по таа светост.

повеќе

Сега младите сакаат што е можно побрзо да ја напуштат својата земја. Тие веќе не се чувствуваат застапени и го изгубија чувството на припадност.

повеќе

Во либералните демократии веќе со години се продлабочува политичката поларизација, се намалува довербата во владеењето на правото и, институционално гледано, состојбата општо се распаѓа.

повеќе