Трамп за севернокорејскиот лидер: Здравјето на Ким Џонг Ун е добро. Никогаш не го потценувајте!

Американскиот претседател Доналд Трамп објави статус за здравјето на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун за кој во последно време често се шпекулираше дека е болен или дека умрел.

EPA-EFE

„Здравјето на Ким Џонг Ун е добро. Никогаш не го потценувајте!“, напиша Трамп на Твитер.

Кога пролетва севернокорејскиот лидер ја пропушти прославата на Денот на сонцето, со кој се слави раѓањето на државата и неговиот дедо, бројни медиуми шпекулираа за неговото здравје. Повикувајќи се на кинески и јужнокорејски извори, медиумите нагаѓаа дека е тешко болен и дека се опоравува од операција на срцето. Но потоа се појави по дваесетина дена на отворањето на фабрика.

Кон крајот на месецов некои западни медиуми објавија дека Ким Џонг Ун е во кома, а се спомнува и дека неговата сестра Ким Јо Џонг исто така не е видена подолго време.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе