Како одговор на соборувањето на дронот

Трамп воведе санкции против иранскиот врховен лидер

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска рече дека ќе потпише извршна наредба со која ќе се воведат нови „силни санкции“ против Иран, како одговор на соборувањето на американското беспилотно летало од страна на Техеран минатата недела.

Трамп рече дека целта на најновите санкции ќе биде иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хаменеи.

Новите санкции доаѓаат еден ден откако САД рекоа дека покренале масовни и успешни сајбер-напади против иранските воени компјутерски системи, иако Техеран тврди дека напорите на Вашингтон биле безуспешни.

Трамп во петокот рече дека го откажал воениот напад врз Иран затоа што во него би биле убиени 150 луѓе и рече дека не сака војна, но вети „уништување какво што никогаш не сте виделе“ ако САД некогаш одлучат да го нападнат Иран.

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе