Трамп во ОН го пофали здравството на непостоечка африканска држава (ВИДЕО)

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера за време на обраќањето до африканските лидери во ОН го испофали здравствениот систем на Намбија.

„Во Гвинеја и Нигерија се боревте со страшна епидемија на ебола. Здравствениот систем на Намбија е сѐ повеќе самостоен“, кажа Трамп.

Тој неколку пати ја спомна „Намбија“ пред лидерите на Гана, Уганда и – Намибија, за која подоцна Белата куќа потврди дека е државата која Трамп се обидувал да ја изговори.

Трамп исто така кажа дека „Африка има огромен бизнис потенцијал“ и со насмевка додаде: „Голем број мои пријатели заминуваат во вашите држави за да се збогатат. Ви честитам. Тие трошат многу пари“. Овој коментар беше сфатен како невнимателна асоцијација на колонијализмот во Африка.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе