Трамп во Калифорнија ги посети прототипите за ѕидот кон Мексико (ВИДЕО)

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Сан Диего во Калифорнија, каде што ги разгледа прототипите на ѕидот што сака да го подигне на границата со Мексико.

Осум прототипови на ѕидот, високи околу девет метри, се подигнати во близина на мексиканската граница и служат како модели на ѕидот што Трамп сака да го изгради.

Колоната на Трамп беше пречекана од противници и поддржувачи на претседателот.

Двете групи ги делеа голем број полицајци во заштитна опрема, но протестите поминаа мирно.

Демонстрантите извикуваа „Не ѕид“ и „Не забрана“. Друг носеше знаме, а трети покажуваа среден прст, пренесе АП.

Трамп рече дека граничниот ѕид е „навистина прва линија на одбраната“.

Ова е прва посета на Трамп во Калифорнија како претседател. Тој исто така ќе им се обрати и на маринците во Сан Диего, пред да замине во Лос Анџелес.

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе

Повеќе од 40 години пишувам за самостојноста на македонскиот јазик и идентитет и на моменти бев подложуван и на физички напад поради моите ставови. Јас не би прифатил ништо што го негира признавањето на Македонија.

повеќе