„Исклучителни луѓе и одлични борци“

Трамп тврди дека САД не ги напуштиле Курдите

Американскиот претседател Доналд Трамп кажа дека Вашингтон не ги „напуштил“ Курдите, и покрај неодамнешното објавување на повлекувањето на американските сили од регионот на северна Сирија, покрај границата со Турција.

„На пат сме да ја напуштиме Сирија, но апсолутно не сме ги напуштиле Курдите кои се исклучителни луѓе и одлични борци“, напиша Трамп на Твитер.

Според него, САД и понатаму ќе ги помагаат Курдите, и финансиски и со оружје.

Трамп наведе и дека САД имаат добри односи со Турција, но предупреди дека „неиспровоцирани и непотребни“ турски акции ќе бидат „разорни за турската кревка економија“.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе