Трамп: Сојузните агенции ќе ги истражат левичарските граѓански немири

Американските министерства за правосудство и државна безбедност воспоставуваат заеднички оперативен центар за истрага на „левичарските граѓански немири“, најави американскиот претседател Доналд Трамп.

EPA-EFE

Трамп, притоа, го обвини демократскиот противкандидат Џо Бајден за пружање морална помош на насилниците, пренесува Ројтерс.

Најавувајќи „остар пристап кон криминалот“ во сузбивањето на насилствата во американските градови, зафатени од протестите поради полициската бруталност и расната нееднаквост, Трамп кажа дека повеќе од 200 луѓе се уапсени во градовите низ САД, вклучуваји 100 само во Портланд.

„Во Америка никогаш нема да се предадеме на владеењето на мафијата, мидејќи ако мафијата владее, демократијата е навистина мртва“, кажа Трамп.

Демократскиот кандидат за Белата куќа Џо Бајден го осуди вчера насилството за време на протестите против расизмот, обвинувајќи го Трамп дека го разгорува „жарот на социјалните немири“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе