Трамп: Сојузните агенции ќе ги истражат левичарските граѓански немири

Американските министерства за правосудство и државна безбедност воспоставуваат заеднички оперативен центар за истрага на „левичарските граѓански немири“, најави американскиот претседател Доналд Трамп.

EPA-EFE

Трамп, притоа, го обвини демократскиот противкандидат Џо Бајден за пружање морална помош на насилниците, пренесува Ројтерс.

Најавувајќи „остар пристап кон криминалот“ во сузбивањето на насилствата во американските градови, зафатени од протестите поради полициската бруталност и расната нееднаквост, Трамп кажа дека повеќе од 200 луѓе се уапсени во градовите низ САД, вклучуваји 100 само во Портланд.

„Во Америка никогаш нема да се предадеме на владеењето на мафијата, мидејќи ако мафијата владее, демократијата е навистина мртва“, кажа Трамп.

Демократскиот кандидат за Белата куќа Џо Бајден го осуди вчера насилството за време на протестите против расизмот, обвинувајќи го Трамп дека го разгорува „жарот на социјалните немири“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе