Откако Мадуро објави дека се уапсени државјани на САД

Трамп: Ситуацијата во Венецуела нема врска со Америка

Американскиот претседател Доналд Трамп денес изјави дека ситуацијата во Венецуела нема врска со американската влада.

Трамп тоа го кажа во Белата куќа, откако претседателот на Венецуела Николас Мадуро објави дека властите на таа земја уапсиле и двајца државјани на САД за кои наведе дека се одговорни за неуспешниот оружен напад, пренесува Ројтерс.

Мадуро на националната телевизија од Каракас за обид за државен удар ги обвини 13-те платеници, меѓу кои и двајца американски државјани, кои, како што кажа, работат за безбедносните служби на американскиот претседател.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе