Трамп самоуверен: Ќе бидам и 47 претседател на САД (ВИДЕО)

Додека се спрема да удри топче на голф теренот, играчот кој бил покрај Доналд Трамп го претставува како „45 претседател на САД“, додека Трамп на тоа самоуверено одговара „45 и 47 претседател“, пред да замавне со палката.

EPA-EFE

Видеото кое се појави на интернет е потсетник дека поранешниот претседател има намера да се кандидира за претседател во 2024 година.

Истрагите, кои се водат во повеќе судови, разгледуваат сè од потенцијална измама и мешање во изборните резултати, до потенцијалната улога на Трамп во немирите од 6 јануари минатата година, кога загинаа пет лица.

Асошиејтед прес пишува дека популарноста меѓу републиканците му паднала на 71 отсто, во споредба со 78 отсто во септември 2020 година, врз основа на анкетите.

Меѓутоа, нова анкета покажува дека речиси тесно мнозинство републиканци, од 56 отсто, сакаат да го видат како претседателски кандидат на изборите во 2024, додека 44 отсто се против.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе