Трамп: Размислуваме да објавиме снимка од операцијата во која е убиен Багдади

Претседателот на Соединетите Држави, Доналд Трамп, објави дека делови од операцијата во која загина лидерот на ИСИС, Абу Бакр ал-Багдади, може да бидат објавени.

Трамп пред да замине во Чикаго во базата во Мериленд одговараше на прашања од новинарите. Тој рече дека викендот бил исклучителен за Соединетите Држави.

„Да, размислуваме за тоа. Можеби ќе издвоиме одредени делови и ќе ги објавиме“, рече Трамп на прашањето дали размислуваат да објават видео од операцијата во која загина ал-Багдади.

На прашањето зошто за операцијата не биле известени претседателката на Конгресниот дом, Ненси Пелоси, и други функционери, Трамп рече дека верува оти претседателот на Комитетот за разузнавање на Претставничкиот дом, Адам Шиф, е човекот што најмногу издава информации во Вашингтон.

„Вие го знаете тоа, го знам и јас, сите го знаеме. Имам видено како Шиф издава информации“, рече Трамп.

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе