Откако го отпушти државниот секретар

Трамп: Различен начин на размислување со Тилерсон, добра хемија со Помпео

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека има „хемија“ со директорот на ЦИА, Мајк Помпео, но дека нема исти ставови со Рекс Тилерсон. Помпео го замени Тилерсон како државен секретар.

„Подолго време работев со Мајк Помпео“, изјави Трамп на новинарите по својата одлука. Тој додаде дека е „секогаш на иста бранова должина“ со поранешниот директор на ЦИА и ја пофали неговата „огромна енергија“ и „огромниот интелект“.

Трамп денеска објави дека тој го отпуштил Тилсон и го заменил со Помпео. Заменик-директорката на ЦИА, Џина Хаспел, е назначена за наследник на Помпео како шеф на американската разузнавачка служба.

„Што се однесува на Рекс Тилерсон, јас многу ја ценам неговата посветеност и неговото служење“, рече претседателот, нарекувајќи го поранешниот висок дипломат „добар човек“. Трамп, исто така, рече дека сосема добро се согласил со Тилерсон во признавањето дека тие „не се согласувале за нештата“.

Тој конкретно го спомена нуклеарниот договор со Иран како една од главните точки на несогласување. „Навистина не размислувавме исто“, рече Трамп, мислејќи на ставот на Тилерсон кон договорот. Во исто време, претседателот рече дека тој и Помпео „имаат сличен мисловен процес“.

„Јас сакав или да го прекинам или да направам нешто (со него)“, рече Трамп за договорот со Иран, додавајќи дека Тилерсон „се чувствувал малку поинаку“ во врска со тоа.

Навистина се чинеше дека поранешниот висок американски дипломат има поумерен став кон договорот, оценуваат светските агенции, затоа што тој постојано зборуваше за „поправање“ на договорот, наместо за негово укинување.

Во почетокот на јануари беше објавено дека тој работи со лидерите на Конгресот „на многу активна основа“ за да подготви легислатива што ќе го „поправи“ договорот со Иран. „Претседателот рече дека или ќе го поправи или ќе го откаже“, изјави тогаш Тилерсон за АП, додавајќи: „Ние сме во процес на обид да го исполниме неговото ветување дека ќе го поправи“.

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе

Повеќе од 40 години пишувам за самостојноста на македонскиот јазик и идентитет и на моменти бев подложуван и на физички напад поради моите ставови. Јас не би прифатил ништо што го негира признавањето на Македонија.

повеќе