„Ако не сте среќни тука можете да си одите“

Трамп повторно жестоко ги нападна демократските пратенички: Ја мразат нашата земја (ВИДЕО)

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно жестоко ги нападна четирите демократски пратенички во Конгресот, обвинувајќи ги дека ги „сакаат непријателите" на Америка и им порача дека можат да ги напуштат САД ако не се среќни во земјата.

„Оваа четворка постојано се жали“, рече Трамп во Белата куќа алудирајќи на пратеничките Александрија Окасио-Кортез од Њујорк, Илхан Омар од Минесота, Рашида Тлаиб од Мичиген и Ајана Пресли од Масачусетс.

„Тие ја мразат нашата земја. Шират силна омраза. Ако не сте среќни тука можете да си одите“, додаде Трамп.

Американскиот претседател претходно изјави дека овие пратенички можат „да се вратат од каде што дошле“, предизвикувајќи критики од лидерите на демократите кои неговите забелешки ги означија за расистички и ксенофобични.

Четирите конгресменки, за забелешките на Трамп рекоа дека со нив го одвраќа вниманието.

Претставничките Александрија Окасио-Кортез, Илхан Омар, Ајана Пресли и Рашида Тлаиб на прес-конференцијата во понеделникот ги повикаа Американците „да не загризуваат на мамката“.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе