Додека Домот се обидува да го отповика

Трамп порача дека се противи на насилството и ги повика Фејсбук, Твитер да помогнат за мирна транзиција

Претседателот Доналд Трамп порача дека се противи на насилството, во соопштение што беше прочитано и во Претставничкиот дом додека членовите дебатираат за импичмент поради неговата улога во поттикнувањето на насилничкиот бунт во Капитол минатата недела.

Фото: ЕПА

Пораката на Трамп во Домот ја прочита републиканскиот претставник Џим Џордан од Охајо.

„По повод информациите за можни нови демонстрации, апелирам дека не смее да има НИКАКВО насилство, прекршување на законите и вандализам од кој било вид“.

„Тоа не е она за што се залагам јас и не е она за што се залага Америка. Ги повикувам СИТЕ Американци да помогнат во смирување на напнатоста и смирување на страстите. Ви благодарам“.

Тој ги повика и таканаречените технолошки џинови како Фејсбук и Твитер да помогнат со „мирната транзиција“ на власта идната недела, пренесе Индипендент.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе