Трамп помилува двајца војници осудени за воени злосторства

Претседателот на Соединетите Американски Држави ги помилува мајорот Метју Голстејн и поручникот Клинт Лоренс, осудени за воени злосторства, се наведува во соопштението на Белата куќа.

„Овој потег е во согласност со претходната изјава на претседателот Доналд Трамп ‘кога нашите војници се борат за нашата земја, сакам да им дадам поддршка да продолжат да се борат’“, изјави Портпаролката на Белата куќа Стефани Гришам.

Голстејн требало да биде изведен на суд следната година во врска со случајот од 2010 година за убиен Авганистанец. Во изјава му се заблагодари на претседателот за ваквиот потег.

Помилувањата ќе го спречат Пентагон да покрене и други обвиненија против овие лица.

Лоренс е осуден за убиство во 2013 година, бидејќи наредил убиство на двајца невооружени Авганистанци и одлежа шест години затвор.

Медиумите исто така објавија дека Трамп размислува да го врати Еди Галагер во единица на морнарицата, а кој бил осуден поради фотографирање покрај мртов џихадист во Авганистан.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе