Трамп побара од Врховниот суд да забрани да се објават неговите даночни пријави

Борбата околу судскиот налог на големата порота на Менхетн може да резултира со голема одлука во однос на претседателската моќ, вели Њујорк тајмс.

Претседателот Трамп денеска побара од Врховниот суд да ѝ забрани на сметководствената фирма да им ги предаде на обвинителите на Менхетн неговите даночни пријави собрани во текот на осум години.

Случајот, кој е прв судски процес што се однесува на личното однесување и деловните активности на Трамп, може да резултира со важна пресуда за обемот на претседателскиот имунитет од кривични истраги.

Минатата недела комисија од тројца судии на федералниот апелационен суд во Менхетн едногласно донесе пресуда против Трамп, отфрлајќи го неговиот аргумент дека е апсолутно имун на кривични истраги додека останува на функцијата.

Трамп жестоко се бореше да ја заштити својата финансиска евиденција, а обвинителите на Менхетн се согласија да не ги бараат даночните пријави сè додека случајот не го реши Врховниот суд.

И други случаи во кои е вклучен Трамп чекаат на ред. Тие се на различни теми, од барањата на демократите од Домот да ја добијат даночната и деловна евиденција, барање за пристап до редактирани делови од извештајот подготвен од специјалниот советник Роберт С. Малер III, како и деловните договори на Трамп според уставните клаузули за приход.

Обвинителите сакаат да ги видат исплатите на пари кон две жени за да молчат непосредно пред претседателските избори во 2016 година. Трамп и неговата компанија, Организацијата Трамп, му платиле на неговиот поранешен адвокат и решетар, Мајкл Д. Коен, да ја исплати порноглумицата Сторми Даниелс, која тврдеше дека имала афера со Трамп.

Коен бил вклучен и во исплаќањето пари на Карен Мекдугал, моделка на Плејбој, која исто така рече дека имала врска со Трамп. Претседателот негираше дека имал врски со нив.

Обвинителите велат дека документите им требаат за да проверат дали со исплатите се прекршени државните закони.

Судот забележа дека изминатите шест претседатели, почнувајќи уште од претседателот Картер, сите доброволно ги објавиле своите даночни пријави во јавноста и заклучи дека објавата на лични финансиски податоци не би требало да влијае врз способноста на претседателот да ја врши својата должност.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе