Трамп од недела ќе им забрани на Американците да ги преземаат кинеските Тикток и Ви-чет

Пристапот до кинеските апликации Тикток и Ви-чет од недела ќе биде ограничен во САД, јави Си-ен-ен.

Одлуката ја донесе тамошното Министерство за трговија со оглед на тоа дека извршните наредби на администрацијата на Трамп против овие апликации ќе стапат во сила.

Луѓето што веќе ја имаат инсталирано апликацијата сепак ќе можат да ја користат како и обично, но нема да можат да преземаат нови ажурирања, што наскоро може да доведе до дефект на апликацијата бидејќи програмерите нема да можат да ги исправаат грешките или да прават измени.

Од недела секоја дистрибуција или одржување на Ви-чет или Тикток во трговијата на апликации ќе биде забранета.

Подоцна може да се воведат и други забрани, вклучувајќи ги и оние насочени кон некои други апликации што може да послужат како заобиколни решенија.

„Денешниот потег уште еднаш докажа дека претседателот Трамп ќе стори сè што е во негова моќ за да ја гарантира националната безбедност и да ги заштити Американците од заканите од Кинеската комунистичка партија. По насоки на претседателот, презедовме значителни мерки за борба против злонамерното собирање лични податоци на американските граѓани, истовремено промовирајќи ги нашите национални вредности, норми засновани на демократски принципи и агресивно спроведување на законите и регулативите на САД “, рече министерот за трговија Вилбур Рос.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе