Трамп од Давос: Ние имаме план за новиот коронавирус (ВИДЕО)

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД имаат план за сузбивање на коронавирусот од кој во Кина умреа девет, а заболеа околу 400 луѓе.

„Имаме план и мислиме дека ќе биде многу добро спроведен. Веќе го спроведуваме многу добро. Центарот за контрола на болестите е одличен. Многу е професионален“, кажа Трамп на Маргините на Светскиот економски форум во Давос.

Светската здравствена организација денес на кризен самит ќе одлучи дали ќе биде прогласена меѓународна здравствена опасност.

Трамп истакна дека САД се многу добро подготвени, но и дека верува дека во Кина сѐ е под контрола.

Во повеќето земји во развој, ковид-19 предизвикува економски ураган.

повеќе

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе