Трамп објави фотографија од кучето-херој кое не му дозволило на Багдади да избега (ФОТО)

Американскиот претседател Доналд Трамп објави фотографија од кучето кое го бркало лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал Багдади во тунелот пред терористот да се разнесе со експлозивен појас. Името на кучето, меѓутоа, останува државна тајна.

„Ја декласифициравме фотографијата од прекрасниот пес (името не е декласифицирано) кој заврши огромна работа во фаќањето и убивањето на лидерот на ИСИС, Абу Бакр ал Багдади“, објави Трамп заедно со фотографија на куче од расата белгиски овчар.

Трамп во саботата објави дека четириножниот борец бил повреден откако влегол во тунелот во потера по Багдади.

Претходно во понеделникот шефот на здружениот штаб на американската војска, генералот Марк Мајли, изјави дека кучето-херој „изврши одлична задача“ во откривањето на озлогласениот џихадист, и дека по завршената акција заздравува на тајна локација.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе