Трамп објави бизарно видео против Бајден (ВИДЕО)

Американскиот претседател Доналд Трамп, на Твитер и на Фејсбук денес објави уште едно во низата видеа кои се комбинација од предизборни спотови и исмејувачки мемиња насочени кон неговиот противкандидат Џо Бајден и други политички противници, јави Њузвик.

Фото: ЕПА

Во анимираното видео, прво се гледа воз кој брза по патеката. На вагоните на возот пишува „КАГ 2020“, што е кратенка од слоганот на Трамп „Да ја зачуваме Америка голема“ (Keep America Great) и натпис „Трамп Пенс“.

Потоа се гледа како Џо Бајден по истата пруга поминува со дресина, односно количка со рачен погон што се движи по железнички шини, додека во исто време се слуша аудио снимка од бизарниот монолог на Бајден за неговото искуство од младоста, кога бил спасител на јавен базен.

Во тој монолог, кој станал еден вид меме во последните месеци, Бајден, меѓу другото, вели: „Сакам кога деца ми скокаат во скут“.

Исто така, на количката под натписот „Бајден претседател“ стои и натпис „Твојата коса мириса одлично“, што е алузија за бројни случаи кога Бајден на јавни настапи им влегува во личниот простор на жени и девојчиња, а кога им ја мирисал косата, ги галел, ги држел со раце за рамена и грб, давајќи им бакнежи, шепотејќи им во уво или на друг начин покажувајќи им нежност. Некои од нив подоцна изјавиле дека таквите допири се несоодветни и дека поради тоа се чувствувале непријатно, поради што и Бајден во април индиректно се извинил, ветувајќи дека во иднина ќе биде повнимателен околу нарушувањето на нечиј личен простор.

Видеото креирано од про-Трамп креаторот на мемиња „Нешто злобно“ собрало повеќе од 5 милиони прегледи и околу 200.000 споделувања.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе