Му ја пренеле содржината

Трамп: Не сакам да ја слушам снимката од убиството на Кашоги, тоа е снимка на страдање

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денес дека му е достапна аудио снимката од убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул, но не сака ја слуша „насилната“ содржина на снимката, и покрај се поголемиот притисок да ја казни Саудиска Арабија поради убиството, пренесе Ројтерс.

„Имаме снимка, но не сакам да ја слушам... бидејќи тоа е снимка на страдање“, изјави Трамп за телевизијата Фокс њус.

Американскиот претседател рече дека му е пренесено сѐ што содржи снимката.

„Точно знам што се случило... Тоа е многу насилно, многу злобно и ужасно“, додаде Трамп.

Кашоги (59) е убиен на 2 октомври во саудискиот конзулат во Истанбул, каде што отишол по документи за венчавка со турска државјанка.

Политичките раководства во Република Македонија мора да сфатат дека немаат комодитет да ги занемаруваат економските политики на сметка на политичките агенди.

повеќе

Четирите предложени амандмани треба да им го оневозможат луксузот што го имаа сите досегашни влади, на сите идни влади - спорот за името да им биде изговор за несовесно работење, корупција и системски пропусти.

повеќе

Планот за чист воздух од само 1,5 милиони евра издвоени од буџетот и за граѓаните и за еколошките активисти е несериозен.

повеќе