„Имаме три опции“

Трамп навести посредување во турско-курдскиот конфликт

Претседателот на САД Доналд Трамп навести можност за американско посредување во судирот на Турција со Курдите, по почетокот на турската воена операција на североистокот на Сирија.

Имаме избор меѓу три нешта: да испратиме илјадници војници за воена победа, силно финансиски и со санкции да удриме по Турција, или да посредуваме за да се постигне договор меѓу Турција и Курдите“, наведе Трамп на Твитер.

Трамп повтори дека САД „100 отсто го поразија калифатот на Исламска држава" како и дека во регионот на турските операции нема американски војници.
Тој додаде и дека „Турција и Курдите војуваат веќе 200 години".

 

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе

Она она што го нудат медиумите во времето на ковид-19 покажа колку тие не се подготвени за да известуваат во време на криза, а кризите ги има сè почесто.

повеќе