„Секогаш таквите да се пријават“

Трамп: Напаѓачот од Флорида е ментално растроен

Претседателот на САД Доналд Трамп го окарактеризира напаѓачот од Флорида како „ментално растроено“ лице кое секогаш треба да се пријави на властите, пренесе АФП.

 „Имаше толку многу знаци дека напаѓачот од Флорида е ментално растроен, дури бил исфрлен од училиште поради лошото и абнормално однесување. Соседите и соучениците знаеле дека е многу проблематичен. Ваквите испади секогаш треба да се пријават до надлежните, повторно и повторно“ рече Трамп на Твитер.

Претседателот на САД претходно упати сочувство до семејствата на жртвите во училиштето во Флорида, во кое загинаа најмалку 17 лица, а се повредени десетици.

„Ниту едно дете, ниту еден учител или било кој друг не треба никогаш да се чувствува небезбедно во некое американско училиште“, напиша Трамп на Твитер.

Како што пренесе АП, напаѓачот легално го купил оружјето со кое го извршил нападот.

Ова е веројатно 18-то пукање во американско училиште оваа година, а 291-во од 2013 година, пренесе Би-би-си.

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе

Повеќе од 40 години пишувам за самостојноста на македонскиот јазик и идентитет и на моменти бев подложуван и на физички напад поради моите ставови. Јас не би прифатил ништо што го негира признавањето на Македонија.

повеќе