Трамп накратко ѝ се обрати на јавноста, го коментираше рекордот на берзата (ВИДЕО)

Американскиот претседател Доналд Трамп одржа едноминутно обраќање во кое им честиташе на членовите на својот кабинет и го коментираше порастот на берзанскиот индекс Дау Џонс, кој скокна над 30.000 бода, што е најдобриот резултат во историјата, јавува Фокс њуз.

EPA-EFE

Трамп се појави пред камерите за да покаже дека барем едно нешто во Вашингтон тече во согласност со традицијата: помилувањето на мисирка пред Денот на благодарноста.

Во градината на Белата куќа Трамп се држеше до вообичаеното сценарио и ја помилува мисирката Корн што е дел од годишниот претседателски ритуал, пред мисирките во четврток да се најдат на масите низ Америка.

„Корн, на овој начин ти дарувам целосно помилување“, кажа тој.

Од изборот на 3 ноември Трамп ретко се појавува во јавноста а не одржа ни говор во кој би го признал поразот ниту му се обрати на новоизбраниот претседател Џо Бајден.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе