Трамп на својата социјална мрежа објави: Се вратив!

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во четвртокот конечно се обрати на социјалната мрежа Трут Соушл што ја отвори пред два месеци, пишувајќи: „Се вратив!"

Фото: ЕПА

Трамп го прекина молкот веднаш откако Илон Маск го купи Твитер за 44 милијарди долари, најавувајќи поголема слобода на говор на таа социјална мрежа.

Твитер му забрани пристап на поранешниот републикански претседател минатата година, наведувајќи ги стравувањата од поттикнување насилство откако неговите поддржувачи влегоа насилно во Капитол на 6 јануари 2021 година.

Републиканците ја прославија новата сопственост на Маск надевајќи се дека лидерот на Tесла ќе го врати Трамп на таа платформа. Но, поранешниот претседател изјави дека не се враќа на Твитер.

Во објавата од четвртокот на новата апликација насловена како „вистина“, моделирана како Твитер, Трамп напиша „Се вратив!“ повикувајќи се на наводна случајна објава на Твитер во 2017 година која стана вирална.

Молкот на Трамп на социјалната мрежа Трут Соушл која ја отвори на 21 февруари, покрена прашања за одржливоста на неговата апликација.

Маск во средата на „својата“ социјална мрежа напиша дека „Трут Соушл постои затоа што Твитер го цензурирал слободниот говор“, објавувајќи подоцна дека републиканската апликација „во моментов ги победува Tвитер и ТикТок“ во онлајн продавницата на Епл.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе