Трамп минатата недела се распрашувал за опции за напад на Иран

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој во Белата куќа ќе биде уште два месеци, минатата недела разгледувал опции за напад врз главниот ирански нуклеарен погон, но сепак се откажал од таков драматичен потег, кажаа американски функционери.

EPA-EFE

Трамп се распрашувал за опциите на состанок во Овалната канцеларија со своите главни советници за национална безбедност, вклучувајќи го и потпретседателот Мајк Пенс, државниот секретар Мајк Помпео, новиот министер за одбрана Кристофер Милер и генералот Марк Мајли, началникот на генералштабот на американската војска, кажаа изворите.

Трамп, кој одби да го признае поразот по претседателските избори кои се одржаа на 3 ноември, треба да му ја предаде власта на новоизбраниот претседател Џо Бајден на 20 јануари.

Изворите ја потврдиле содржината на состанокот за Њујорк тајмс, кој извести дека советниците го наговориле Трамп да не напаѓа поради ризикот од поширок конфликт.

„Бараше опции. Му претставија сценарија, а тој на крајот сепак реши да не продолжува“, кажа извор. Белата куќа одби да го коментира извештајот.

Трамп сите четири години од својот претседателски мандат води агресивна политика кон Иран, повлекувајќи се во 2018 година од нуклеарниот договор со таа земја кој го потпиша неговиот претходник Барак Обама и воведе нови економски санкции.

Алиреза Мирјусефи, портпаролот на иранската мисија во ОН, кажа дека иранската нуклеарна програма има исклучиво мирнодопска цел и дека Трамповата политика не се сменила. Меѓутоа, истакна дека Иран е способен за користење „легитимна воена моќ“ за да спречи или одговори на каков било напад.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе