Трамп ќе ја напушти Белата куќа доколку Електорскиот колеџ ја потврди победата на Бајден

Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Електорскиот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на претседателските избори, објави Ројтерс.

Фото: ЕПА

Инаугурацијата на Бајден за нов претседател на Соединетите Држави треба да се одржи на 20 јануари следната година, според Ројтерс.

Зборувајќи пред новинарите на Денот на благодарноста, Трамп исто така рече дека неодамнешните избори во САД се измама, но не понуди конкретни докази за нерегуларности во гласањето.

Тој исто така одби да каже дали ќе присуствува на инаугурацијата на Бајден.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе