Трамп ќе го објави својот мировен план за Блискиот исток следната недела

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе го објави својот долгоочекуван блискоисточен мировен план пред посетата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Вашингтон следната недела.

Трамп ја даде изјавата за новинарите во претседателскиот авион на пат кон Мајами, додавајќи дека е извесно дека првично „Палестинците негативно ќе реагираат на неговиот план, но дека и тие во голема мерка ќе имаат корист од него“.

„Тоа е одличен план и план што ќе функционира“, рече Трамп, кој во вторник во Белата куќа ќе го прими Нетанјаху, но и неговиот политички противник Бени Ганц, откако двајцата се согласија на посета при пристигнувањето на американскиот потпретседател Мајк Пенс во Ерусалим.

Израелските медиуми јавуваат дека мировниот план ќе биде многу поволен за Израел, кој ќе ја задржи контролата над поголемиот дел од окупираниот Западен Брег.

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе