На предизборен митинг

Трамп кажа дека го завршил „400-годишниот конфликт меѓу Србија и Косово“ (ВИДЕО)

Претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп на предизборен митинг во Небраска кажа токму тој го завршил 400 години долгиот конфликт меѓу Србија и Косово.

EPA-EFE

„Сѐ траеше 20 минути. Се бореа 40 години, иако мислам дека се борат 400 години, но не сакале да се договорат. Пред два месеци во Овалната канцеларија, се бакнуваа и се прегрнуваа. Беше лесно“, кажа Трамп.

Тој зборувајќи за договорот кој беше потпишан во Вашингтон кажа дека прекинал 400 години убивање.

„Дали знаевте дека сум номиниран за три Нобелови награди за мир, дали можете да верувате? Што се однесува до регионот како Косово и Србија, правиме трговски договори. Им кажав – чекајте малку, зар тие не се борат постојано едни со други. Како знам? Им кажав дека знам, тие постојано се тепаат“, кажа Трамп, а потврди Белата куќа.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Дали и Грција треба да престане да ја смета бугарската фашистичка окупација за време на Втората светска војна како вистинска окупација?, прашува поранешниот грчки министер за надворешни работи – потписник на Преспанскиот договор со Македонија, во колумна за Балканеу. Колумната ја пренесуваме во целост и со автентичните фрази.

повеќе

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе