Трамп ја повика Шпанија да „изгради ѕид“ низ Сахара, за да ги запре мигрантите

Американскиот претседател Доналд Трамп неодамна го шокираше шпанскиот министер за надворешни работи, Џозеп Бореј со предлогот Шпанија да ја реши кризата со мигранти градејќи ѕид низ Сахара.

„Едноставно изградите ѕид низ Сахара“, предложил Трамп за време на ручекот во Мадрид во вторник, пренесе Вашингтон пост повикувајќи се на Ел Паис и Европа прес.

Шпанскиот министер за надворешни работи Џозеп Бореј тврди дека тој и другите дипломати се обиделе да му објаснат на Трамп дека Сахара се простира на околу 5.000 километри граница, но американскиот претседател одмавнал со раката, велејќи: „Па, не може да биде поголема од нашата граница со Мексико“.

Трамп, кој на власт дојде во 2016 година, вети изградба на „голем, прекрасен ѕид“ преку американско-мексиканската границата, која е долга нешто повеќе од 3.000 километри.

Ѕид низ Сахара, веројатно, би вклучувал изградба преку неколку суверени нации. Пустината се шири над делови од 11 земји: Алжир, Чад, Египет, Еритреја, Либија, Мали, Мавританија, Мароко, Нигер, Судан и Тунис. Повеќето проценки за Сахара велат дека се простира на околу 4800 километри од исток до запад, додека американско-мексиканската граница е 3145 километри.

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе

Брзата храна и газираните пијалоци се водечки причинители на прекумерна телесна тежина, која пак значително го намалува нашиот животен век и квалитет на живот.

повеќе

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

повеќе